Proč musím umět půlloďák?

Proč musím umět půlloďák, když mám jistítko? Ano i s takovými dotazy se setkáváme. Není na tom nic špatného se zeptat, ne všichni jsou na skále od malička či mají za sebou dobrou průpravu. A protože i my si zakládáme na tom, aby bylo lezení bezpečné, tak rádi odpovídáme.

Půlloďák se používá od počátku horolezectví. No dobře, minimálně stejně dlouho, jako existují HMS karabiny. Dříve nebyly osmy, kyblíky ani další vychytaná jistítka. Parťáka jste se jistilo přes tělo, a nebo později přes půlloďák.

Čo bolo bolo, jak říká klasik, tak k čemu? Představte si situaci, kdy jste s parťákem ve vícedélce odjistí Vám druhou délku a chcete ho dobrat na štand. OK... Doberete lano, šaháte na sedák pro karabinu s jistítkem... Cvak! A jen smutně a zmateně sledujete, jak Vaše milé jistítko i s karabinou hvízdá dolů kolem skály. No aspoň, že spolulezci se vyhnulo! Prostě se paní zima na prstech podepsala, chybí síla, a ani ty automatické pohyby nejsou až tak jisté jako byly. A co teď?!? Možná se to může zdát některým absurdní a bude namítat, že člověk, který leze vícedélkové cesty, přeci půlloďák musí umět nebo tam nelézt!. Ano neměl! Ale bohužel dnešní doba je taková, že lezců bez dostatečných znalostí je bohužel hodně.

A co teď tedy dál? Jak mám parťáka dobrat nebo jak se dostat bez jistítka dolů, když půlloďák neumím?!? A přichází ta chvíle, kdy si doopravdy uvědomíte, jak je tento poměrně jednoduchý uzel dobré umět. Protože, když ho umíte můžete bez problémů lézt dál i to potom slanit, takže svůj výstup můžete dokončit. Samozřejmě tedy pouze v případě, že ta dolů letící karabka, nebyla vaše jediná a na sedáku máte ještě volnou, samozřejmě ideálně HMS’ku. Když ho neumíte, čeká Vás pěkná pakárna – po laně si vytáhnete spolulezcův kýbl, slaníte k němu a takhle si ho budete posílat až zpátky dolů pod stěnu. A u toho jste ještě oba šťastní, že jste byli teprve ve druhé délce.!

Takže pro zopakování půlloďák je důležitý! Využijete ho v jakékoliv krizové situaci. Takže, jak říkaly paní učitelky: “O půlnoci, když vás vzbudím, měli byste ho umět uvázat”.