Křesalo nezbytný kousek vybavení.

Křesadlo: drobnost, která vám může zachránit život

Oheň nám při našich dobrodružstvích slouží k přípravě pokrmů, zahřátí, osvětlení nebo vytvoření příjemné atmosféry. Jak se ovšem připravit na kritické situace, jako je nefunkční zapalovač nebo nepříznivé počasí?

O ohni se říká, že je dobrý sluha, ale zlý pán. Ačkoliv hlavní využití ohně – zdroj světla a tepla – často nahradily modernější způsoby, především při výpravách do přírody si opet uvědomíte jeho význam. Spoléhat se v takových situacích na zápalky nebo zapalovač by se vám mohlo pořádně vymstít.

Jiskra za každého počasí

Většina zkušených cestovatelů proto nedá dopustit na křesadlo, které umožní rozdělat oheň bez ohledu na okolní podmínky. Nezapomeňte proto vybírat z provedení, která lze používat za každého počasí. Nejproblematičtější totiž samozřejmě bývá rozdělání ohně za deště, sněhu nebo nízkých teplot. Mezi nesporné výhody křesadel patří jejich nízké rozměry a hmotnost, proto vám nebudou zabírat žádné místo v batohu. Zároveň je jejich používání – při dodržení základních zásad – bezpečné a snadné.

Oheň zvládne rozdělat každý

Princip křesadla není vůbec složitý. Souprava sestává z křesací tyčinky a kovové ocílky (škrtadla). Třením těchto předmětů o sebe (tj. křesáním) potom vznikají jiskry k zapálení hořlavého materiálu, tzv. troudu. Pokud jste si k tomuto účelu nevzali troud z domova, můžete v přírodě (a dokonce i v batohu) najít spoustu vhodných materiálů. Mějte na paměti, že troud by měl být suchý a snadno hořlavý, ale zároveň musí hořet dostatečně dlouho, aby od něj chytly materiály nutné pro udržení ohně – v tomto případě nejspíš kousky dřeva. Jako troud tedy můžeme použít suchou trávu, listí, jehličí, třísky, provázek, vatový tampon aj.

Jak tedy křesadlo správně používat?
1. Držte jej bezpečně za rukojeť a zapíchněte špičkou do troudu.
2. Škrtadlem přejeďte ze shora dolů po tyčince.
3. Pokud jiskry nepodpálí troud napoprvé, zkuste s ním opakovaně přejiždět sem a tam.

Vyberte si křesadlo z naší nabídky. >>