Jak vybrat trekingové hole

Výběr turistických holí může na první pohled vypadat jako hračka, ale záhy zjistíte, že modelů dostupných na trhu je opravdu mnoho. Podle čeho byste se měli rozhodnout? A jak se liší hole na nordic walking od trekingových? 

Češi milují turistiku. Není proto divu, že si turistické hole získaly v posledních letech takovou popularitu. Zatímco při běžné chůzi trénujeme pouze dolní končetiny, díky holím můžeme zapojit celé tělo. Kromě toho zajistí pravidelný rytmus při chůzi a pomohou nám zlepšit stabilitu, především v náročném terénu.

Není hůl jako hůl

Rozhodli jste se tedy k nákupu trekingových holí a nevíte, jak si vybrat z nepřeberné nabídky v obchodech? Jako první byste si měli rozmyslet, k čemu chcete hole primárně používat. Existují totiž dva základní typy holí:

K dispozici jsou také hole pro specifické potřeby. Může se jednat třeba o hole pro trail running, tedy běh po horách a v jiném náročném terénu. V jejich případě byste se měli zaměřit na to, aby byly velmi lehké, ale zároveň odolné. Jinou hůl zvolíte také v případě, že se vydáte do sněhu (snow walking). Naopak používání lyžařských hůlek při chůzi v přírodě je velmi nevhodné, neboť svými vlastnostmi jsou navrženy pro jiný účel. 

Rozdíly mezi holemi pro treking a nordic walking

V případě trekingových holí jejich turisté často volí teleskopické provedení, které umožňuje hůl zkrátit při chůzi do kopce a naopak prodloužit při chůzi z kopce. Obvyklý bývá také anti-shock systém, který pomáhá tlumit nárazy. Hole pro nordic walking bývají jednodílné a bez odpružení.

To ovšem zdaleka nejsou jediné rozdíly. Trekingová hůl mívá rukojeť s poutkem, které zabraňuje vypadnutí z ruky. U holí pro nordic walking naopak najdeme úzkou rukojeť s tzv. rukavičkou, kterou si navléknete na ruku. Je to proto, abyste při pohybu mohli pouštět hůl za sebou.

Pokud si stále nejste jistí, o jakou hůl se jedná, koukněte také na opačný konec. Na konci trekingových holí najdete nejčastěji kovový hrot nebo odnímatelnou botičku, která bývá rovná. Naopak hole určené pro severskou chůzi využívají sešikmenou botičku, aby mohlo dojít k odrazu pod správným úhlem.

Zásady pro výběr trekingových holích

Čeho byste si tedy měli při výběru holí všímat? Nejdůležitější vlastností hole jsou následující: