Jakou karimatku vybrat.

Jak správně vybrat karimatku ? Rady a tipy.

Potřebujete poradit jak vybrat tu správnou karimatku pro pohodové spaní v přírodě ? Přinášíme Vám pár doporučení, podle kterých najdete správný model na velehorský výstup, cestu kolem světa, nebo pořádný vandr po naší vlasti.

První nad čím je třeba se zamyslet je místo, kde budete během své výpravy spát a způsob jakým se budete v terénu pohybovat. Většina z Vás se bude zřejmě přemisťovat s batohem na zádech, takže bude požadovat nízkou hmotnost a malé rozměry po sbalení. Pojďme se ale blíže podívat na výhody i nevýhody jednotlivých typů detailněji.

Samonafukovací karimatky

Nejoblíbenější model karimatek dostal tak trochu neprávem název podle toho, že se sám nafukuje. To je pravda jen z části a platí zejména u nejkvalitnějších typů. Samonafukovacího efektu je docíleno tím, že vnitřní výplň karimatky je tvořena pěnovou hmotou, která po rozložení a otevření ventilu matrace do sebe začne nasávat vzduch a zvětšovat svůj objem. A vy mezitím můžete třeba stavět stan, nebo chystat dřevo na oheň. Po pár minutách stačí karimatku do požadované tvrdosti dofouknout ústy a zašroubovat ventil nepropustného pláště. Pěna uvnitř karimatky poskytuje vysoký tepelný komfort as pohodlí, proto se tento typ hodí i pro zimní táboření. Seženete je i v rozměrech vhodných pro delší postavy a tloušťkách od 2,5 do 5 cm. U tohoto typu dávejte pozor na propíchnutí a pečlivě vybírejte místo kde budete spát.
Výhody: vysoký komfort při spaní, výborný tepelný odpor, mnoho výrobců, tvarů, barev
Nevýhody: vyšší cena, hmotnost a u větších tlouštěk i rozměr po sbalení

Nafukovací karimatky

Tyto modely jsou snem každého minimalisty. Jejich rozměry jsou po sbalení opravdu velmi malé, naopak po nafouknutí dosahují komfortní tloušťky i délky. Můžete je nafouknout ústy, nebo pomocí integrované pumpy. Některé typy např. od Therm-A-Rest jsou vybaveny hliníkovou izolační vrstvou pro zvýšení tepelného odporu. Každopádně pokud potřebujete rychle vytvořit lůžko a máte omezený prostor v batohu, není lepší volba. Pro horské výpravy a spaní v chladném prostředí ale raději sáhnete po jiném typu.
Výhody: malé rozměry po sbalení, nízká hmotnost, snadné nafouknutí
Nevýhody: menší tepelní odpor a nižší mechanická odolnost

Pěnové karimatky

Nejsou sice nejmenší po sbalení, ale zato praktiky nezničitelné. Jsou vyrobeny ze speciální lehké pěny s uzavřenými buňkami, která zajistí dostatečnou tepelnou izolaci i pohodlí. Jednoduše je připnete vně batohu a v případě potřeby okamžitě rozložíte. Tento druh je oblíbený i mezi horolezci a cestovateli v náročných podmínkách, kteří si nemohou dovolit propíchnutí nafukovací, nebo samonafukovací matrace. Můžete s nimi spát na štěrku, nebo trní bez obav ze zničení. A pokud je při spaní v mrazivém prostředí zkombinujete s některým výše popsaných modelů dosáhnete vynikající izolace.
Výhody: odolná konstrukce, nízká hmotnost
Nevýhody: větší rozměry po sbalení, menší pohodlí