Co sebou na Ferraty

Chtěli byste se podívat na skálu a zažít ty pocity nádhery, které známe z filmů? Jak to, ale udělat, když to s lanem neumíte a nemáte parťáka, co by Vás to naučil? Možná, že zajištěné cesty via ferrata by mohly být to pravé pro Vás.

Co to vlastně taková ferrata je? Jedná se o zajištěnou cestu, která je vybavena ocelovými lany, stupy a různými doplňky, které mají zjednodušit a zpřístupnit skálu i méně vybaveným či zkušeným. Ač se to nemusí zdát, i ferratová cesta však nabízí určitá úskalí a vždy je třeba držet se na pozoru.

Co sebou tedy na ferraty vzít? Nejprve si probereme nezbytné vybavení, které byste podle nás neměli opomenout. 

Sedací úvazek - nejčastěji se setkáte s typem, který obepíná boky a stehna. Je složen z bederního pásu a dvou nohavic spojených popruhem. Sedací úvazek (tzv. sedák) je nejčastějším prostředkem ochrany proti pádu. Někdy je vhodné, a to zejména u málo zkušených lezců a dětí doplnit sedák hrudním úvazkem, který zabrání případnému přetočení lezce hlavou dolů. Tento hrudní úvazek je také vhodný, pokud jdete na tůru s težším batohem, aby Vás hlavou dolů nepřetočil ten batoh.

Ferratový set s tlumičem pádu - na zajištěných cestách se bez tohoto prostě neobejdete. Set Via Ferrata s tlumičem pádu (dále jen tlumič) je vlastně pomůcka, která je připojena k sedáku a kterou se jistíte k pevným bodům v cestě. Je to přesně ta věc, která Vás chrání před tím, abyste neskončili dole pod skálou. A zapomeňte, že by Vám stačily dvě smyce s karabinami - nebudeme zacházet do fyziky, ale ve ferratách může dojít k extrémně vysokým pádovým faktorům a tudíž k přetížení těchto smyc! Ne, že by rovnou praskla smyce, bohužel dřív prasknou Vaše vnitřní orgány.

Přilba - jedna ze základních součástí výstroje při lezení. Dost často se setkáváme s názorem, že přilba není třeba. Co k tomu dodat? Je to jako s bezpečnostním pásem v autě, není to potřeba, ale velmi často Vám to zachrání život. O to víc to platí pokud jste začátečníkem neumíte odskakovat od skály při pádu, nevíte jak se zachovat, když začne padat kamení od lezce před Vámi apod. Počítejte s tím, že Via Ferraty jsou jako turistické značky, jen trochu prudší, takže pravděpodobnost, že někdo poleze nad Vámi, a že sem tam nějaký ten kámen shodí, je dost vysoká.

Toto jsou tři základní věci, které se běžně prodávají v setech. Zdá se to nepochopitelné, protože věcí, které budete potřebovat, pokud nepůjdete po “schodech”, je trochu víc.

Smyčku - určitě byste neměli zapomenout, že si budete chtít třeba odpočinout. K tomu slouží právě smyce (někdy také odsedka). Výrobci sice nabízí možnost odsednutí do tlumiče, ale problém je v tom, že tlumič má ve většině případů flexi ramena a když si do něj chcete odsednout musíte popolézt dolů, aby se ramena natáhla. Proto, aby jste tedy mohli v klidu odpočívat doporučujeme si pořídit buď klasickou plochou smyčku v délce 80 cm (cenově řádově v stokorunách) nebo v lepším případě smyčku Daisy Chain, která je tvořena více oky a nabízí Vám tak více možností délky pro odsednutí. Druhá alternativa je dražší, ale investice se Vám vrátí v podobě multifunkčnosti a komfortu.

Karabiny - jaké karabiny si pořídit? Váš tlumič již nejspíš dvě karabiny (tzv. dlaňové) obsahuje, těmito karabinami se jistíte po celou dobu výstupu. Navic by jste u sebe na sedáku měli mít určitě větší karabinu HMS, která Vám bude sloužit v případě odsednutí, ale hlavně lze použít v případech, kdy je třeba slanit pomocí tzv. uzlu půlloďáku, jistit kolegu nebo při záchraně a spoustu dalších situací. Říkáte si karabinu už mám, proč zrovna HMS? Karabina tohoto tvaru totiž bezpečně zvládne práci s již zmiňovaným půl-loďákem. Jakou, že to HMSku vybrat? Pro sportovní účely doporučujeme duralovou s pojistkou Triple Lock (obdobou je TG, Triact Lock, Triact Twist atd. dle výrobce)

Prusíky - u tohoto vybavení lze říct: “Nikdy nevíte, kdy se bude hodit”. Jedná se o kousky slabých šňůr (někdy také Repky), řádově v tloušťce 4 - 8 mm a délce 1,5 metru. Za nás doporučujeme mít vždy minimálně dva kusy na osobu. Možná Vás trochu mate, že se kouskům lan říká stejně jako tomu uzlu a máte pravdu, jen se tomu tak říká, pokud budete googlit hledejte “Pomocné šňůry”

Co není nutné, ale doporučujeme si vzít?
Zde bychom Vám asi doporučili určitě rukavice. Ono totiž vůbec není příjemné, když se nacvakáváte na ocelové lano a skřípnete si prsty. A se Vám to stane 10 - 15x za sebou, bolestí se Vám bude chtít brečet.

Probrali jsme si co by měl mít každý lezec u sebe a teď se podíVáme co by nemělo chybět do týmu. Jde o věci, které využijete při neočekávaných situacích jako záchrana apod.

Kladku s blokantem - v týmu byste měli mít právě tuto pomůcku. Nemůžeme říct, že je až nezbytně nutná, ale v případě záchrany či jakékoliv nenadálé situace je tak neocenitelným pomocníkem, že ho prostě uvést musíme. Představte si situaci, že leze mladý pár, co se nestane muž spadne v převise a je třeba jej vytáhnout. Žena 60 kg vytáhne 100 kilogramového muže jen pokud je sakra trénovaná. Řešením je právě kladka, která jak známe ze základní školy sníží potřebnou sílu o 50% na obrátku. Takže žena tahá v uvozovkách 50 kg. A proč s blokantem a né obyč? Jednoduché! Povytáhne a blokat se automaticky zablokuje, zase povytáhne zase se zablokuje a takto postupně až nahoru.

Prusík - a znovu ten prusík alias repka alias pomocná šňůra. Do týmu byste měli určitě mít jeden s minimální délkou 3 metry. 

Dynamické lano - určitě byste sebou měli mít nejméně 20-30 m lana do týmu. Užijete jej opět při záchraně nebo při překonávání horších částí lezecké cesty.

Náhradní trhací tlumič - pokud se nechcete vracet hned po prvních 100 m, kdy Váš parťák spadl a rozpáral přitom tlumič, doporučujeme si brát náhradní. Jen tak budete mít možnost Vaši cestu ještě bezpečně dokončit.

A na závěr ještě posledních pár rad.

Materiál do týmu si vždy rozděluje mezi sebe a nenechávejte nést všechno jednu osobu. Toto doporučení proto, že když ponese vše jeden a spadne jen těžko si od něj budete brát věci pro jeho záchranu. Např. jeden má lano s kladkou a druhý dlouhý prusík. Dlouhý prusík spustím a dotyčný mě na něj naváže lano a kladku.

Vždy zůstávejte pevně zajištění na obou dlaňových karabinách spojených s tlumičem byť jste si zrovna odsedli!

Nikdy nepoužívejte již natrhnutý tlumič!

Nikdy nezapomeňte, že i když Via Ferrata jsou turistickými cestami není to procházka v parku a je třeba být pozorný a opatrný.