Co zařadit do cestovní lékarničky.

Cestovní lékárnička: vyplatí se pořídit?

Možná vám lékárnička připadá jako zbytečnost, která bude zabírat místo v batohu, ale její důležitost poznáte až ve chvíli, kdy bude skutečně potřeba. Nikdy totiž nevíte, jaké nepříjemnosti vás mohou během treku nebo cyklovýletu potkat.

„Buď připraven!“

Známé skautské heslo je v tomto případě rozhodně na místě. Odřeniny, škrábance, řezné rány, štípnutí a kousance od hmyzu nebo drobné popáleniny patří mezi nejčastější poranění na cestách. Včasným ošetřením se vyhnete případným dalším komplikacím. Na rozdíl od autolékárničky, kde je vybavení předepsáno zákonem, si můžete v případě cestovní lékárničky sami zvolit její obsah. V zásadě máte na výběr dvě možnosti:

Nezbytné vybavení lékárničky

Vždy dbejte na to, aby základem výbavy byly položky pro první pomoc, především náplasti, obinadla, obvazy, páska a nůžky. Nezapomeňte obsah přizpůsobit typu, cíli a délce cesty nebo zdravotním obtížím (např. pro alergiky by měly být nezbytností léky zmírňují alergické reakce, v jiných situacích se zase mohou hodit tabletky proti průjmu). Obsah lékárničky nezapomeňte pravidelně kontrolovat a doplňovat – nejlépe před každou cestou.

Pro krátké výlety i dlouhé túry

Mezi cestovními lékárničkami existují kromě vybavení i další rozdíly. Podstatná je především velikost – pokud se chystáte na jednodenní výlet po značené stezce, nejspíš nebudete potřebovat tolik vybavení jako pro týdenní túru v horách nebo několikadenní cyklovýlet. V případě dovolené v kempu si samozřejmě můžete dovolit větší lékárničku, zatímco při cestě do přírody s batohem může hrát roli každý gram a centimetr.

Některé menší modely jako Lifesystems Pocket First Aid Kit obsahují praktické poutko pro připevnění k opasku. Důležitá je voděodolnost, aby při dešti nedošlo ke znehodnocení obsahu lékárničky. Všímejte si také vnitřního uspořádání lékárničky, neboť díky promyšlenému designu můžete snadno najít obsah, který zrovna potřebujete. Součástí některých lékárniček může být také návod k ošetření, ale ten si prostudujte ještě před cestou – v krizové situaci totiž na jeho čtení nemusí být čas.