12 extra tipů na další využití trekingových holí

Překlad článku od Erica Larsena

Mám několik základních filosofií, pokud jde o výběr vybavení pro některé z mých dobrodružství. V první řadě hledám vybavení, které je vlastně dokonalou kombinací síly, hmotnosti, spolehlivosti a opravitelnosti. Podle povahy dobrodružství bych se mohl rozhodnout pro vybavení  lehčí spíše než opravitelné; nicméně, základní vlastnost, která nahrazuje téměř všechno ostatní je ... virbl prosím ... univerzálnost.

Vždy mohu ušetřit na váze, být efektivnější a dokonce bezpečnější na cestách, když své vybavení mohu využít různými způsoby.

Zatímco například titanové lžíce od MSR jsou speciálně navrženy pro alternativní použití, existuje jen málo položek ve srovnání s celkovou všestranností trekingových holí. V průběhu let jsem byl na mnoha odlehlých místech a neustále mě překvapuje množství situací, ve kterých jsou užitečná. Některé z nich jsem se zde pokusil podrobně popsat:

Komunikace. Během polárních výprav často cestujeme mimo signál. Silný vítr, delší vzdálenosti a intenzivní chlad způsobují, že i slovní komunikace je téměř nemožná. Proto se silně spoléháme na naše trekingové hole, se kterými si navzájem signalizujeme. Obě hole vodorovně nad hlavou znamenají „vše v pořádku“. Trekingové hole držené nad hlavou v pozici „x“ znamenají dobu přestávky. Hole držené svisle nad vaší hlavou nebo kývající se tam a zpět znamenají: „Mám problém, potřebuji okamžitou pomoc.“

Cepín. V situaci, kdy stoupáme do svahů o méně než 45 stupních, často používám jednu hůl podobně, jako cepín na strmém svahu. Trekingová hůl mně poskytuje třetí stabizační bod, který lze použít také při vstávání.

Kotvení stanu. V horolezectví počítáme vždy s co nejnižší váhou, a proto často zahrabeme trekingové hole do sněhu pod stan, abychom je využili k ukotvení stanu. Ve skutečně hlubokém sněhu občas zapíchneme hůlku hluboko do sněhu a použijeme ji jako kůl nebo záchyt.

Hloubkoměr. Sníh, voda, cokoli je třeba změřit. Před několika lety jsem na výpravě prováděl výzkum tloušťky ledu v National Snow and Ice Data Center (Národním datovém centru pro sníh a led). Přilepil jsem si pásek k trekingové holi, a když jsem narazil na prasklinu v ledu, jednoduše jsem použil trekkingovou hůl jako pomůcku k měření ledu. Bez ohledu na to se často ocitnu v situacích, kdy potřebuji zjistit, jak hluboká je voda nebo sníh v daném místě.

Stanová tyč. Ve svém životě jsem postavil nespočet úkrytů jen pomocí plachty a trekingových hůlek. V průběhu let jsem se na takové přístřešky stal odborníkem. Používám trekingové hole, abych dokonale vypnul střechu úkrytu tak, aby se nevytvářely žádná místa, kde by se zadržovala voda. Plachta MSR Twin Sisters je ideální pro takové použití s trekingovými hůlkami.

Vlajková tyč. Někdy na expedicích nosíme sponzorské vlajky. Musím to více vysvětlovat? :)

Praní. Použijte trekingovou holi k vyždímání mokré ponožky obtáčením složených ponožek kolem hole, zatímco oba konce ponožek držíte. Zbavíte se tak překvapivého množství vody a podstatně zkrátíte dobu schnutí. Stejně užitečné je zavěšení mokrého oblečení nebo rukavic na konce trekingových holí.

Skok o tyči. Při nedávné průzkumné misi do Patagonie jsme neustále procházeli vodou. Nechtěl jsem si namočit nohy, tak jsem potok přeskočil tím, že jsem obě hůlky zapíchl do koryta řeky a pak  se katapultoval dopředu. V žádném případě to není lehká technika, ale pomocí těchto skoků se dostanu o kousek dál.

Tloušťka ledu. Během arktických dobrodružství je překročení tenkého ledu neustálým nebezpečím. Než vstoupíme na led nebo sníh, který se zdá být nebezpečný, uděláme tři rychlé a pevné pokusy s našimi trekovou holí. Pokud špička nepronikne ledem do vody, je to bezpečné. Samozřejmě také používáme tuto techniku pro sněhové mosty na ledovcích.

Berle. V roce 2008 jsem měl menší operaci kolena těsně před cestou na malé pouštní dobrodružství do Moabu. Nemohl jsem ohnout koleno ani dát na nohu veškerou svou váhu, a tak jsem se valil přes písčité stezky a skály pomocí svých trekingových holí jako s berlemi. Při cestě k severnímu pólu jsem si v Severním ledovém oceánu operované koleno zranil znovu a opět pomohly trekingové hole.

Dlaha. Nikdy jsem nemusel používat své trekkingové hole jako dlahu nebo vytvářet travois (druh tažných saní postavených pomocí hůlek), mám spíše znalosti v řízení a ošetřování, což by se hodilo při záchraně.

Odpuzovač  ledních medvědů. V roce 2005 jsme s expedičním partnerem čekali 10 dní ve stanu na ruský vrtulník, aby nás vyzvedl po neúspěšném pokusu o cestu na  severní pól. Kolem sedmého dne do tábora zavítal lední medvěd do vzdálenosti pouhých 30 stop (9m) od našeho stanu. Vystřelili jsme pár světlic, abychom ho vyděsili, ale protože jsme věděli, že budeme ještě několik dní ve stejné oblasti, strašil jsem medvěda mávajíc hůlkami sem a tam, aby se lekl a už se nevrátil.

 

Zdroj: https://www.msrgear.com/blog/12-secondary-uses-for-trekking-poles